Bugun...Zaferin 30. yıl dönümü Nedeniyle Sukhum'da Askeri Geçit Töreni Düzenlendi

Abhazya halkının 1992-1993 Vatanseverlik Savaşı'nda kazandığı zaferin 30. yıldönümü onuruna bugün (30 Eylül 2023) Suhum'da askeri geçit töreni düzenlendi. Festival alayı, Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı katılımcıları, eski savaşçılar ve Gumista ve Doğu Cephesi komutanları tarafından açıldı.

facebook-paylas
Tarih: 30-09-2023 15:23

Zaferin 30. yıl dönümü Nedeniyle Sukhum'da Askeri Geçit Töreni Düzenlendi

Zaferin 30. yıl dönümü Nedeniyle Sukhum'da Askeri Geçit Töreni Düzenlendi 

Abhazya halkının 1992-1993 Vatanseverlik Savaşı'nda kazandığı zaferin 30. yıldönümü onuruna bugün (30 Eylül 2023) Suhum'da askeri geçit töreni düzenlendi. Festival alayı, Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı katılımcıları, eski savaşçılar ve Gumista ve Doğu Cephesi komutanları tarafından açıldı.

Tepeden tırnağa silahlı bir düşmana karşı zafer kazanmak kolay değildi. Kanlı ve acımasız savaş 413 gün 413 gece devam etti. Bu zor günlerde Anavatan askerlerinin en iyi özellikleri ortaya çıktı - Anavatana bağlılık, en yüksek özveri, azim, cesaret ve kahramanlık. Düşmana karşı zafer, Kuzey Kafkasya, Güney Osetya, Transdinyester cumhuriyetlerinden, Rusya'nın birçok şehrinden ve eski Birlik ülkelerinden gönüllüler ve yabancı diaspora'nın temsilcileriyle ortaklaşa kazanıldı.

Gönüllü askerler, savaşın ilk günlerinden itibaren, önlerine çıkan engellere rağmen, zorlukları aşarak, savaşan Abhaz halkıyla birlikte cumhuriyetin özgürlük ve bağımsızlığını savunmak için yürekleri'nin çağrısıyla Abhazya'ya geldi. Birçoğu bugün burada bulunuyor Zaferin 30. yıldönümü geçit törenine katıldılar.

Meydana Abhazya Cumhuriyeti Devlet Bayrağı ve Büyük Zafer Pankartı asıldı. Pankart grubuna Sohum Yüksek Kombine Silah Komuta Okulu başkanı Yarbay Igor Ninua başkanlık ediyordu. Devlet bayrağını Savaş, Ahlaki ve Psikolojik Eğitim Dairesi başkanı Albay Beslan Muşba taşıdı; Zafer Sancağını, Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı gazisi ve Savaş, Ahlaki ve Psikolojik Eğitim Dairesi kıdemli eyitim subayı. Yarbay Albert Gunia Taşıdı.

Geçit töreninin komutanı Albay General Beslan Tsvizhba, Savunma Bakanı, Abhazya Kahramanı, Albay General Vladimir Anua'ya hazırlık konusunda bilgi verdikten sonra, savunma dairesi başkanı geçit töreni ekiplerini  ve onların Zaferin 30. Yıldönümünde tebrik etti. . Daha sonra podyuma çıktı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Bzhania'ya Askeri birliklerimizin  askeri geçit törenine hazır olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı, Abhazya Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Aslan Bzhania'nın Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı'nda kazandığı zaferin 30. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmanın ardından Cumhuriyet Marşı çalındı. Geçit törenine katılanlar başlangıç ​​pozisyonlarını aldılar. Askeri geçit töreni, geçit töreni ekibinin ayak sütunlarının hareketi ile başladı.

Bir savaş gazisi, Leon Nişanı sahibi, formasyonların ve yedek birimlerin hazırlanmasından sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Korgeneral Lizbert Potskhor-ogly'nin başkanlık ettiği bir pankart grubu tören alanına girdi. Albay Tariel Lepsaya liderliğindeki Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay askeri personelinden oluşan bir gurup, Devlet erkanı   protokolü önünden selam vererek geçiş yaptı.

Abhazya  Hava Kuvvetleri askerleri tören  meydanındaki  yürüyüşlerinden sonra .  Albay Leonid Tarba Eşkiğindeki Savunma Bakanlığı Topçu Grubu askerleri takip etti. İyi silahlanmış bir düşmana karşı savaşta Abhazya halkının zaferine önemli katkılarda bulunan  birliğin başkanlığını Topçu Grubu Genelkurmay Başkanı Binbaşı Rustam Matua yaptı. Birinci ve ikinci ayrı motorlu tüfek taburlarının askeri personelinin birlikleri, Moskova Askeri Akademisi mezunu tabur komutanının önderliğinde tören meydanında yürüdüler.

Frunze, Albay Omar Partskhalia ve Binbaşı Dmitry Akhalaya. Meydanda onları, Binbaşı Emzar Bebiya liderliğindeki Abhazya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı komutan bölüğü ve Milli Savunma Bakanlığı Komuta ve İstihbarat Merkezi askeri personeli takip ediyordu.   Kadın askeri personelden oluşan bir yaya birliği Askeri bando takımı eşliğinde   Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı katılımcıları, Yarbaylar Anna Şakrıl ve Lali Isiani yer aldığı geçitte. Onları takiben Güney Osetya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı'nın Yarbay Akhsar Dzhioev liderliğindeki askeri personelden oluşan bir geçit töreni ekibi Özgürlük Meydanı'ndan geçiş yaptı.

Devlet Savunma Teşkilatının askerleri  Kaptan Rashid Tarkil tarafından yönetiliyordu. Daha sonra, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'nın 7. Krasnodar, Kızıl Bayrak, Kutuzov Nişanı ve Kızıl Yıldız Nişanı askeri üslerinin birlikleri meydanda hazır bulundular. Rusya 7. askeri üssü, “Abhazya Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardıma ilişkin” anlaşma ve “Cumhuriyet topraklarında ortak Rus askeri üssüne ilişkin” anlaşmanın imzalanması sonucunda kuruldu.

Abhazya” 17 Şubat 2010 tarihli. Abhazya Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Teşkilatı sınır müfrezesinin personeli meydana giriş yaptı. Sınır müfrezesinin askeri personeli Abhaz sınırlarının güvenliğini sağlıyor. Müfrezenin başkanlığını Yarbay Timur Gabnia yaptı. Abhazya Cumhuriyeti'ndeki Rusya Federasyonu FSB Sınır Müdürlüğü askeri personeli geçit törenine devam etti. Abhazya Cumhuriyeti devlet sınırının ortak korunmasını sağlama görevlerini onurlu bir şekilde yerine getiriyorlar. Teğmen Albay Eduard Gamisonia liderliğindeki Devlet Göçmen Bürosu personelinden oluşan bir geçit töreni birliği tribünlerin önünden resmi geçitte bulundu. 

Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı'na katılan Albay Roman Rabaya'nın başkanı olduğu Abhazya Cumhuriyeti Kuban Kazak Ordusu'nun Sohum Özel Kazak Dairesi,Alkışlar  eşliğinde meydanda yürüyüşünü tamamladı. Devlet Gümrük Komitesi'nin geçit töreni ekibi meydandan geçiş yaptı, Devlet Gümrük Komitesi Başkanı, savaş gazisi Tümgeneral Msoust Şamba eşlik etti .   Meydanda yürüyen İçişleri Bakanlığı personeli, organize suçla mücadelede başarıyla görev yaptı.

Özel Acil Müdahale Birimi kolunun başında SOBR komutanı polis yarbay Dadyn Chachkhalia vardı.  Abhazya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Yüksek Polis Okulu personelinin bir sütunu onun adını taşıyor. Yarbay Igor Bazilsky liderliğindeki Abhazya Kahramanı Vitaly Smyr. Yüksek Polis Okulu, Abhazya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı'nın personel kaynağıdır. Acil Durumlar Bakanlığı personel kolunun başında savaş gazisi, bakan yardımcısı Tümgeneral Nugzar Emurkhba vardı. Bakanlık, sivil savunma alanında devlet politikasını uygular ve nüfusun insan kaynaklı acil durumlardan korunmasını sağlar. Daire çalışanlarının faaliyetleri sayesinde yüzlerce vatandaşın ve cumhuriyet misafirlerinin hayatı kurtarıldı.

Geçit töreni, Albay John Atumava liderliğindeki Abhazya Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Servisi Özel Amaçlı Merkezi'nden askeri personelden oluşan bir grup tarafından devam etti. Merkezin personeli, ülkemize yönelik güvenliğin sağlanması ve terör tehditlerine karşı mücadele görevlerini onurlu bir şekilde yerine getirmektedir. Zafer Meydanı'nda Sohum Yüksek Kombine Silah Komuta Okulu adına geçit töreni düzenlendi. Ayak sütununun başında Binbaşı Sit Şakrıl vardı. SVOKU öğrencileri çalışmaları sırasında iradelerini güçlendirir ve disiplini geliştirir. Ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin personel rezervini oluştururlar. Geçit töreni ekibinin geçişi, Abhazya ve Rusya Savunma Bakanlıklarının birleşik orkestrası tarafından tamamlandı. Orkestralar Abhazya'nın Onurlu Sanatçısı Binbaşı David Terzyan ve Yüzbaşı Artem Popov tarafından yönetildi. Yaya geçit birimlerinin yerini Abhaz Ordusu'nda hizmet veren ekipmanlar aldı.

Abhazya Silahlı Kuvvetlerinin yeni bir birimi - RA Silahlı Kuvvetleri Başkomutanının kişisel emriyle oluşturulan insansız hava araçlarından oluşan bir havacılık filosu - geçit töreni yaptı. Birim, modern savaşta çok çeşitli görevleri çözmek için tasarlanmıştır. Kolun başında Kıdemli Teğmen Alyas Gulariya vardı. D-30 taburunun obüs bataryası ve Tanksavar Taburu'nun D-44 bataryası geçit hattına ulaştı. Sütunların başında Cesaret Madalyası ile ödüllendirilen savaş gazileri, Yarbaylar Garik Partskhalia ve Aghaik Shahlamdzhyan vardı. Daha sonra birliklerin komuta ve kontrolünü sağlamak ve hem otonom olarak hem de bir iletişim merkezinin parçası olarak operasyonel-taktik kontrol düzeyinde iletişimi organize etmek için tasarlanan komuta ve personel araçları (P-142) meydana doğru yola çıktı. R-142 açık ve kapalı modlarda radyo-telefon iletişimi sağladı. Sütunun başkanlığını Kıdemli Teğmen Ainar Kutelia yaptı. KShM'nin ardından mobil bakım, onarım ve tahliye ekipmanlarından oluşan bir sütun meydana girdi. Kolun başında Yüzbaşı Armen Şebelyan vardı.

Lojistik destek, birliklerin ve kuvvetlerin görevleri amaçlandığı şekilde yerine getirmeye sürekli hazır durumda tutulması amacıyla her türlü günlük ve muharebe faaliyetlerinde organize edilir ve gerçekleştirilir. Daha sonra piyade savaş araçlarının (BMP-1 ve BMP-2) geçit töreni ekipleri meydana taşındı. Savaş sırasında, Anavatan'ın yiğit savunucularının kontrolü altındaki bu yüksek hızlı manevra kabiliyetine sahip araçlar, düşmanın askeri teçhizatına ve insan gücüne önemli bir darbe indirdi. Şiddetli savaşlarda tüm piyade savaş araçları düşmandan geri alındı. Bugün, eski neslin geleneklerini koruyan genç subaylar, Anavatan'ın savunmasında onurla hizmet ediyor. Sütunun başında Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı gazisi Yarbay Hanusei Aiba yer alıyor. Görkemli tanklar geçit töreni düzeninde meydanda ilerledi. Abhazya'daki Vatanseverlik Savaşı sırasında sınırsız cesaret, cesaret, azim ve kahramanlık gösterdiler.

Savaşın ikinci günü olan 15 Ağustos 1992'de ilk T-55 tankı düşmandan geri alındı ​​ve savaşın sonunda RA Silahlı Kuvvetleri, savaş ganimeti olarak 100'den fazla zırhlı araç ele geçirildi. Zafer savaşlarında 40'tan fazla tank mürettebatı canlarını feda etti, 200'den fazla tank mürettebatına yüksek devlet ve hükümet ödülleri verildi, bunlardan 16'sı Abhazya Kahramanları, 70'i Leon Nişanı Şövalyeleri oldu, 120 tank mürettebatına ödül verildi "Cesaret İçin" Madalyası. Tankerlerden oluşan geçit töreni Albay Alyas Ayüdzba tarafından yönetildi. Geçit töreninin sonunda beş helikopter ekibi ve bir uçak, savaş düzeninde Özgürlük Meydanı üzerinde eş zamanlı olarak uçuş yaptı. Zafer Geçidi Ölümsüz Alay sütunlarının geçişiyle sona erdi.

Yaşlı kuşakla gençlik aynı oluşum içerisindedir. Sütunda Abhazya halkının Vatanseverlik Savaşı'na katılanların çocukları, torunları ve torunları var. Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Aslan Bzhania, Savunma Bakanı Albay General Vladimir Anua ile birlikte tören alanına  inerek az önce oradan geçen askeri birliklerin komutanlarının yanına gitti. Meydanı ziyaret ederek hizmetlerinden ve geçit törenine mükemmel hazırlıklarından dolayı teşekkür etti.

Sukhum 30 Eylül 2023. Apsnypress .

Apsnypres’den Agumaa Necdet Akoğlu tarafından düzenlenmiştir.

 

 
Bu haber 390 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI