Bugun...


Erol Kılıç Kutalia

facebook-paylas
Abhazya’da Apartman Yasasına Alternatif Devre Mülk Yasası Olabilir mi?
Tarih: 08-08-2023 20:09:00 Güncelleme: 08-08-2023 20:09:00


Bugün Abhazlar dahil tüm Kuzey Kafkas Halkları Dünyanın 50‘den fazla ülkesinde diasporik bir yaşam içindeler.

Anayurtları Kuzey Kafkasya’dan sürgünlerle zorla koparılan Nartların çocukları her yerde az veya çok planlı veya plansız doğal veya doğal olmayan uygulamalar ile asimilasyon tehlikesini yaşıyorlar.

Asimilasyon her ne kadarinsanlık suçu ise de bazı ülkeler milliyetçilik adı altında bu suçu işlemeyi milli bir politika görüyorlar.

Ekonomik problemler, üretimin azalması, istihdamın düşmesi, enflasyonun hiper enflasyona dönüşmesi bu izlenen asimilasyon politikalarına bir kesim yerli halkta haklılık veriyor.

Bir halk kendi anadilini, kendikültürünü, kendi halk bilimini ‘’Folklor’’kendi tarihini en iyi,en etken bir şekilde kendi anavatanında işleyebilir.

Kendi anayurtlarını koruyan, özgürlük ve bağımsızlık savaşını gerek anayurttaki ABHAZYA sevgisi dolu insanları ile gerek 50’denfazla ülkede diasporik yaşam içinde olup asimile olmayan diasporaların desteği, aynı coğrafyayı, aynı tarihi, aynı kültürü, aynı halk bilimini, aynı ortak ideali paylaşan tüm Kuzey Kafkas Halkların desteği ile Abhazya,

1992-1993 Gürcistan’ın saldırılarını durdurup anavatanını korudu, özgür ve bağımsız bir ülke oldu.2008 yılından itibaren de Birleşmiş Milletlere dahil bazı ülkelerin Abhazya’nın bağımsızlığını tanımaları ile kısmen tanınan bir ülke statüsüne girdi.

Özgürlük ve Bağımsızlık savaşı devam ederken ‘’Abhazya Devlet Geriye Dönüş Komitesi ‘’kuruldu ve diasporada yaşamak zorunda kalan insanlarını anavatanları Abhazya’ya dönme, Abhazya vatandaşı yapma ve anavatanda yaşamaları için çalışmalar yürütmeye başladı.

Çeşitli ülkelerde diasporik yaşam içinde bırakılan bir kısım Abhazlar ve onların kardeşleri Ubuhlar Abhazya’ya döndü ancak Abhaz nüfusun 5-6 kat daha fazla diasporada yaşadığını dikkate alırsak dönenlerin sayısının az olduğunu objektif olarak görebiliriz.

Abhazya Cumhuriyeti anayasasında Abhazyanın toprak mülkiyeti halkın ortak mülkiyeti olarak belirtilmiştir.

Abhazyadaki mevcut iktidar Abhazya nüfusunu arttırmak, ekonomiye hareketlik kazandırmak için ‘’Apartman yasası’’adı altında bir kanun teklifi hazırladı, meclisin onayına sundu.

‘’Apartman yasası’’ ile Abhazyada 30 bin apartman dairesi yapılması ön görülüyor. Bu apartmanların yabancıların özellikle oligorkların alması ile esasen çok hassas bir noktada olan Abhazyada Abhaz nüfusunun demografik yapısını değiştireceği endişesi hakim olmuştur.

Bu konuda gerek Abhazyada gerek Abhaz diasporaların olduğu ülkelerde, gerek kardeş Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerinde tepkiler ortaya çıkmıştır.

Yazılı, görselbasında, sosyal medyada, sivil toplum kuruluşlarında ‘’Apartman kanunu’’ teklifine karşı olduklarını büyük bir katılım ile binlerce kişi iradelerini belirtmişlerdir.

Dünyanın birçok ülkesinde ‘’Devre Mülk’’yasası ve uygulaması vardır.

Devre mülk uygulaması büyük bir kitle tarafından tercih edilmektedir.

‘’Apartman yasası’’teklifine alternatif olarak Abhazyada ‘’Devre Mülk’’ Yasası çıkartılabilinirse Abhazyanın hassas olan demografik dengesine zarar vermeyeceği gibi demografik yapısına süreç içinde olumlu katgısı olabilecektir. Bu uygulama Abhazyanın ekonomisine yeni bir ivme kazandıracağı gibi istihdam yapısına olumlu katkıları olacaktır.

Ancak burada hedef kitle diasporada yaşayan Abhazlar yanında yine diasporada yaşayan her zaman, her yerde, her ortamda biz Abhazlara destek veren kardeş Kuzey Kafkas halkları olmalıdır.

Biz aynı kültürü, aynı halk bilimini ‘’Folklor’’Nartların çocukları ile paylaşıyoruz.Nartların çocukları ile  kader birliğimizde,ortak ideal birliğimizde var.

Ortak idealimiz anavatanımız topraklarına dönüp anadilimizi, kültürümüzü,halk bilimimizi ,tarihimizi hiçbir baskı altında kalmayarak özgürce işlemektir.

Abhazyada mecliste olan gerek anavatan Abhazyada gerek diasporalarda büyük tepki alan ‘’Apartman yasası’’yerine Dünyanın bir çok ülkesinde uygulanmakta olan ‘’Devre Mülk’’uygulaması Abhazyada işleme konulursa bu hem anavatana dönüşçülerin sayısını arttırabilir hem de Abhazyanın demografik yapısına zarar vermeden ülkenin ekonomisine, istihdamına katkı verecektir.

Bu uygulama Yüz yıldan fazla diasporalarda yaşamak zorunda bırakılan insanlarımızın anavatan ABHAZYA ile orantasyon ‘’ADAPTE’’ süresini de kısaltacaktır.

Nartların çocukları demografik ayak oyunlarını çok gördü, çok yaşadı Tekrar görmek ve yaşamak istemiyor.

 Bu yazı 645 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI