Bugun...


Atsanba Özen Sanbay

facebook-paylas
Abhaz Diasporası “Kararını” Verdi.
Tarih: 02-08-2023 18:06:00 Güncelleme: 02-08-2023 22:50:00


Abhaz Diasporası  “Kararını”  Verdi.

Yazıma “Abhaz Diasporası  “Kararını”  Verdi.” Diye başlık attıysam da diaspora yapılanmaları ikiye bölünmüş durumda. Her zaman olduğu gibi kısa adı “DAK” olan Dünya Abaza Konseyi ile Abhazya için önem arz eden Moskova Yapılanmasından hatta Avrupa yapılanmalarından “Apartman Yasası” ile ilgili lehte ya da aleyhinde bir görüş duymadım.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu “ Meselenin ne olduğunu? Değiştirilmesi veya İstenen yasanın ne getirdiğini? Abhazya’yı yönetenlerin neyi amaçladığını anlamaya çalışması” sürecinde geçen zaman bazılarını rahatsız etmiş.

 

Rusça hazırlanmış taslak yazıdan başka ortalıkta dolaşan sözlerle neyin ne olduğunu anlamadan, bilmeden duyumlar üzerinden yorum yapmak yerine, meselenin gerçek tarafı olan Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı, Parlamenterler, Siyasi Parti Başkanları ve temsilcileriyle görüşme sağlayıp meselenin içyüzünü anlamaya çalışan Abhaz Dernekleri Federasyonu oldu. Federasyon ayrıca Rusça taslağı tercüme ederek kamuoyunun bilgisine sundu.

 

Bakınız: https://abhazfederasyonu.org/kamuoyunda-apartman-kanunu-olarak-bilinen-duzenlemeye-dair-kanun-metni-ve-ilgili-mevzuat-turkcelestirilmis-haliyle-sunulmustur/910/

 

27-28 Temmuz 2023 tarihinde Abhazya’ya giden Abhaz-Fed Genel Başkanı Murat Gümüş Maharia, Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Şahin Aşba ve Abhaz-Fed Danışma Kurulu Başkanı Ümit Atile Atiyba’dan oluşan heyet Siyasi Parti Temsilcileri ve Devlet Başkanı ile yaptıkları görüşmelerde meseleyi birinci ağızdan anlamaya çalıştılar.

 

Abhazya Dönüşü tüm organlarını olağan üstü toplantıya çağıran Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Murat Gümüş Maharia 45 dakika süren bir konuşmayla Abhazya temaslarını anlattı. Beni de davet etme nezaketini gösteren sayın genel başkanıma teşekkür ederim.

 

Yapılan görüşme sonucunda bir metin hazırlandı ve kamuoyu bilgilendirildi.

 

Bakınız: https://abhazfederasyonu.org/kamuoyunu-duyurulur/912/

 

Abhazların kurumsal yapılanmalarından DAK ve Moskova Yapılanması konu hakkında ne düşünüyor bilmiyoruz. Sessiz kaldıklarına göre onaylıyor kabul edilebilir. Bir tek Türkiye’de yapılanan Abhaz-Fed “Yasa Tasarısının bu hali ile” uygulama bulmasına rızası olmadığını açıkladı. Abhazya’yı yönetenler inisiyatif grupları ile Abhaz-Fed in taleplerini dikkate alır almaz zamanla göreceğiz.

 

Evet Yasa Taslağı bu hali ile duyulan kaygıyı haklı gösteriyor.

 

Öte yandan şöylede bir gerçek var. Abhazya da çalışan elemanın, askerin, öğretmenin kısacası tüm kamu personelinin maaşı dışarıdan gelen para ile ödeniyor.

 

Turizm gelirlerinin nerede ise tamamı maaşları ödeyenin halkı.

 

Abhazya tanınma problemi yüzünden tek bir kapıya bakıyor. Onun dışında yatırımcı bulunabilir mi? Zannetmiyorum.

 

Alternatif çözüm öneren var mı? Bilmiyoruz. Sayın devlet başkanımız “uzmanlardan oluşan bir heyet kurun, alternatif önerin, problemin çözümü konusunda yardımcı olun, heyetlerimiz birlikte çalışsın “ demiş

 

Abhazya’nın zenginliğini Abaza’ya bırakırlar mı? 35.000 yabancı işçi çalıştığı ifade ediliyor. Abazalar ne iş yapar?  

 

Sorular, sorular?Bu yazı 872 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI