Bugun...21 Mayıs 1864 Anma Etkinliği Komisyon Toplantısı İnegöl’de Yapıldı

Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanlığı tarafından “Gününde ve Yerinde “ anlayışı ile her yıl 21 Mayıs günü 1864 Sürgün Anma Etkinliği yapılmaktadır. Her geçen yıl değeri ve önemi gereği giderek artan 21 Mayıs 1864 Sürgün Anma Etkinliği bu yılda Kocaeli’nin Karaağaç Köyü ve Babalı Sahillerinde yapılacaktır.

facebook-paylas
Tarih: 01-05-2023 16:49

21 Mayıs 1864 Anma Etkinliği Komisyon Toplantısı İnegöl’de Yapıldı

21 Mayıs 1864 Anma Etkinliği Komisyon Toplantısı İnegöl’de Yapıldı

30 Nisan 2023 günü İnegöl Sani Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleşen İnegöl Abhaz Kültür Derneği 17. Genel Kurulu sonrasında “21 Mayıs 1864 Anma Etkinliği Komisyon Toplantısı” gerçekleşti.

 

Özen Sanbay Atsanba

Apsua Gundem

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanlığı tarafından “Gününde ve Yerinde “ anlayışı ile her yıl 21 Mayıs günü 1864 Sürgün Anma Etkinliği yapılmaktadır. Her geçen yıl değeri ve önemi gereği giderek artan 21 Mayıs 1864 Sürgün Anma Etkinliği bu yılda Kocaeli’nin Karaağaç Köyü ve Babalı Sahillerinde yapılacaktır.

 

Federasyonumuzun öncülüğünde derneklerimizin katkıları ile Babalı Sahilleri ve Karaağaç Köyü çevre düzenlemesi yeniden düzenlenerek halkın ziyaretine açılmıştır. Sahil şeridine Zeytin Ağacı fidanları dikilmiş, çevredeki metruk binalar adımıza kamulaştırılıp yıkılarak enkazları kaldırılmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç Dr. Tahir Büyükakın’ın yardımları ile hüzün alanımız olan alanlar daha bir başka oluyor.

 

Babalı Sahili Kesipha Elif anıtına kavuşuyor.

2-6 Mayıs tarih aralığında Kesipha Elif Anıtı Babalı Sahilindeki yerini alacak ve 21 Mayıs2023 Pazar Günü Törenle açılışı yapılacaktır.

Kocaeli Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Sayın Kardia Hasan Konca’nın yıllar süren girişimleri, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın çok önemli katkıları ile hayat bulan sahillerimiz ilimize ve halkımıza hayırlı olsun.

 

21 Mayıs 1864 Programı için sahili doldurmalıyız.

 

Kocaeli Abhaz Derneği Başkanımız Kardia Hasan Konca Başkanımızın bilgilendirme konuşması ile devam eden 21 Mayıs 1864 Anma Etkinliği Komisyon Toplantısı Ankara, Eskişehir, Bolu, Kocaeli, Sinop, Zonguldak, Yozgat, Antalya, Eskişehir, Bursa, İnegöl Abhaz Derneklerinin başkan ve yöneticileri yanı sıra Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Ayuzdba, Yardımcısı Cansung Lazba, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Maharia Murat Gümüş, Abhaz Dernekleri Federasyonu Danışma ve Onur Kurulu Başkanı Ümit Atiyba, Ayhabılar Kurulu Eski Başkanlarımızdan Maharia Adem Gümüş,  DAK (Dünya Abaza Kongresi) Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri Başkan Ayuzdba Bülent Özbelli, Yaşba Şamil Ertaş, Barkan ipa Kamil Barkan ve Bganba Atilla Çelik de katıldı.

 

Abhazya’dan Üst Düzeyde Katılım Olacak.

 

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Sayın İbrahim Ayuzdba yaptığı konuşmada Sürgün Anıtının açılması nedeniyle Abhazya’dan Parlamento Başkanı, Parlamenterler ve Hükümet Yetkililerinden önemli kimliklerin açılışa katılacağını söyledi. Anıt açılışının yapılacağı dakikalarda alana sığamayacak kalabalığı mutlaka sağlamız lazım geldiğini belirten Ayuzba İnanıyorum Anıt Alanını dolduracağız.

Murat Gümüş Maharia ‘da Trabzon – Sochi yük ve yolcu taşımacılığı hizmeti veren gemi seferlerinin yapılacağını müjdeledi. İlk seferin 11 Mayıs 2023 günü yapılacağının planlandığını söyleyen Maharia Murat gemi seferlerinin ulaşım sorunumuzu bir nebze olsun rahatlatacaktır. Bu nedenle çok mutluyum dedi.

 

TJK Kupa Yarışlarından olan “Abhazlar Koşusu” Koşulacak.

 

Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Sayın Kardia Hasan Konca 21 Mayıs 2023 günü Kesipha Elif Anıtı açılış törenine ücretsiz ulaşım sağlayacaklarını diğer illerdeki kardeşlerimize de yardımcı olmaya çalışacaklarını belirterek, TJK Kupa Yarışlarından olan “Abhazlar Koşusu” 23 Mayıs 2023 Günü koşulacağını, yarış severleri Kocaeli Kartepe Hipodromuna beklediğini ifade etti.

 
Bu haber 593 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK DUYURULARI Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI